С военен ритуал днес ще бъде почетена паметта на княз Александър I Батенберг – главнокомандващ на Българската армия по време на Сръбско-българската война през 1885 г., защитила Съединението на Източна Румелия и Княжество България. Това съобщи пресцентърът на Министерството на отбраната.
Пандемията от КОВИД-19 ни научи на нещо много важно – да уважаваме българските туристи и да разчитаме на вътрешния пазар. "Затова се гордеем, че не само за община Шумен, но и като цяло за страната броят на българските граждани, които са посетили родните забележителности и курорти, е изключително по-голям, отколкото ръста на чуждестранните туристи, посещаващи България през 2024 г." Това каза зам. -министърът на туризма Ирена Георгиева на форум от националната кампания на Медийната група "Стандарт" - "Бранд България", състоял се в Регионалната библиотека в Шумен. На събитието присъстваха министърът на културата Найден Тодоров, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представители, кметове на общини от Североизточна България, представители на местната власт, на културни институции и туристически агенции.
"Съгласно единната сист
Ако държавата в лицето на централата и местната власт продължава да демонстрира безсилие, призовавам паметникът на Бузлуджа да бъде даден на БСП. Това заявява председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров в позиция, изпратена до медиите.
„Ние знаем как да го възстановим. Ще направим и невъзможното той да заблести отново. Нашите предци го построиха. Ние ще се грижим за него“, посочва Зафиров.
В неделя референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса: "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40 на сто от имащите право на глас, а до урните отидоха едва 19,44 % от тях. Въпреки това с „да“ на въ
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в област Хасково е 1594 лева. За обществения сектор средната месечна заплата е 2048 лв., а за частния - 1419 лева, съобщиха от Териториално статистическо бюро - юг.
Спрямо второто тримесечие на годината заплатата бележи спад от 3,2 на сто. Регионът се нарежда на 23-то място в страната сред 28-те области по размер на възнагражденията. В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ - съответно 25,1 и 18,0 процента.
През второто тримесечие на тази година регионът отбеляза най-голям ръст на трудовите възнаграждения в сравнение със същия период на миналата година за цялата страна - 25,9 процента.
Шивашка фирма в Бяла Слатина успешно реализира проект по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), информираха от Областен информационен център - Враца (ОИЦ).
Чрез инвестицията е обособено ново производствено помещение, което покрива целия процес по създаване на дамско облекло. Всеки един актив е от най-ново поколение и позволява работа с повече материи - коприни, дантели, воали, кожи и др., които изискват специфично третиране и работа, посочват от ОИЦ. С въвеждането на най-новите технологии в шивашката индустрия дружеството не само е разширило капацитета си поради увеличаване на машинния парк, но и има възможност за поемане на различен вид поръчки. Всеки един от закупените активи е довел до намаляване на брака, увеличаване на качеството на продукцията, автоматизиране на процесите, намаляване на времето за обработка и повишаване на техническия капацитет, допълват още о
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие да открие повторно процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС), пo предложен от Съдийската колегия времеви график.
Според хронограмата процедура започва днес, а внасянето на предложения за кандидати ще могат да се правят в следващите четири заседания на Пленума на ВСС. Предвижда се изборът на председател да се проведе на 20 март.
Атанаска Дишева се обяви против подновяването на процедурата. Един от доводите беше липсата на кандидати по време на предходната процедура. Според нея няма как седмица по-късно да се появи някой.
По думите на Олга Керелска това е спорна процедура, пълна със съмнения. Тя също не подкрепи подновяването на процедурата.
Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури.
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват във военен ритуал по полагане на венци и цветя на мавзолея-гробница на княз Александър I Батенберг в София в 11:00 часа.
Военната церемония се организира от Министерството на отбраната по повод 139-ата годишнина от сраженията на Сливница по време на Сръбско-българската война (5 - 7 ноември 1885 г.) и 131-ата годишнина от кончината на първия български княз (17 ноември 1893 г.). В ритуала ще участват почетен караул от Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър.
Битката продължава три дни и е определяна като бойно кръщение на младата българска армия, според информация на отдел "Справочна" на . Фронтовата линия при Сливница е разделена на три части, а съотношението на силите е 12 000 българи срещу 25 000 сърби. Към 9:00 часа сутринта на 5 ноември сърбите напредват, но батареята на кап. Георги Силянов ги отблъсва бързо и без да даде жертви. Съгласно нареждане на княз Александър I Батенберг българите започват контраатака при село Мало Малово. Сръбските части са принудени да отстъпят. Решителният ден на сражението е 7 ноември. Съотношението на силите вече е 32 000 българи срещу 40 000 сърби.
Община Черноочене, заедно с още три общини – Кърджали, Момчилград и Ардино, да бъде част от новосъздаваната Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в малката родопска община.
С гласуването на точката, съветниците упълномощиха кмета Айджан Ахмед да представлява Общината, в качеството на съучредител на Сдружението с нестопанска цел в обществена полза. Част от него са представители не само на местната власт, но и на обществения и частни сектор в четирите общини.
„Участието на община Черноочене в Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ ще даде възможност за реализацията на проекти в областта на аквакултурите“, каза пред съветниците кметът Айджан Ахмед.
Голяма част от точките в дневния ред на ноемврийското заседание на Общинския съвет бях
Четири са кандидатурите за председател на 51-вото Народно събрание при петия опит да бъде избран ръководител на законодателния орган.
ГЕРБ-СДС препотвърдиха кандидатурата на Рая Назарян за поста. Теменужка Петкова припомни акценти от биографията . Това, което мога да кажа, е, че г-жа Назарян е отличен юрист. Назарян беше успешен председател на 50-ото Народно събрание. Тя беше човекът, който стриктно спазваше правилата, винаги търсеше и намираше баланс, посочи Петкова. Тя призова депутатите да се върнат към нормалната парламентарна практика, която изисква първата политическа сила да излъчи председател на българския парламент и припомни, че на 27 октомври българските граждани са отредили първото място на ГЕРБ-СДС. Теменужка Петкова призова депутатите да изпълнят волята на българските граждани и да изберат Рая Назарян за председател на 51-вото НС.
От "БСП-О
През третото тримесечие на 2024 г. общият брой на заетите лица в област Шумен е 65 300, от които 36 700 са мъже, а 28 600 са жени. Коефициентът на заетост за населението на 15 и повече навършени години в областта през третото тримесечие на годината е 50,4% (при 53,8% за страната), съответно 58,9% за мъжете и 42,5% за жените, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт (НСИ).
По брой на заетите лица област Шумен заема 14-о място сред всички 28 области в страната. С най-голям брой заети лица са областите София (столица), Пловдив и Варна, а с най-малък брой заети са областите Видин, Силистра и Разград, добавиха от Отдел „Статистически изследвания - Шумен“.
По показателя коефициент на заетост област Шумен заема 15-о място в страната. През третото тримесечие на 2024 г. заетите лица на възраст между 15 и 64
Таксиметровите шофьори от Самоков също се включиха в националния протест, който се организира в редица градове в страната, срещу повишаването на цената на застраховката „Гражданска отговорност“.
„Ние не сме съгласни застрахователите да вдигат застрахователната полица. Те я вдигат не с проценти, а с пъти, като от 300 лева, най – ниската ще стане 900 лева и достигне до 3500 лева в зависимост от компанията“, посочи пред журналисти таксиметровият шофьор Славейко Спасов. Той каза, че е малък процентът на катастрофи, предизвикан от таксита. По думите му в града има 15 таксиметрови шофьори, като броят им през зимния сезон се увеличава заради туристите в курорта Боровец.
Водачите се включиха в шествие, което премина по централна улица в града, а на стоянката на такситата – при автогарата, имаше засилено полицейско присъствие.&
От социалната услуга "Топъл обяд" могат да се възползват до 170 потребители, съобщиха от Община Велинград.
От 1 октомври 2022 година Община Велинград предоставя подкрепа ,,Топъл обяд”, която цели да осигури здравословна, разнообразна и питателна храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигурят такава, разясниха още от местната администрация.
Съпътстващите мерки ще бъдат реализирани през целия период на изпълнение на административния договор и ще подпомагат социалното приобщаване на крайните получатели или насърчаване на социалната интеграция на хора, изложени на риск от бедност или социално изключване, включително най-нуждаещите се. Планирането и предоставянето на съпътстващи мерки е основано на извършен анализ и установени специфични потребности за всеки отделен краен получател, добавиха от Общината.
Периодът з